KING IN THE RING 100III

30.06.17 | ASB Stadium, Auckland


8 Man Reserve Fight 3x3 minutes
Moe Hussain ( Zero Tolerence ) vs Fou Ah-Lam ( ETK )
Winner - Fou Ah-Lam ( ETK ) Unanimous

8 Man Quarter Final 1 - 3x3 minutes
Ata Fakalelu ( The Lion Pit, Wellington ) vs Jordan Maroroa ( South Auckland Lee Gar )
Winner - Ata Fakalelu ( The Lion Pit, Wellington ) Unanimous

8 Man Quarter Final 2 - 3x3 minutes
Carlos Ulberg ( City Kickboxing ) vs Tafa Misipati ( ETK )
Winner - Carlos Ulberg ( City Kickboxing ) RD 2 KO 1.50 seconds

8 Man Quarter Final 3 - 3x3 minutes
Daniel Tai ( City Kickboxing ) vs Sigi Pesaleli ( SMAC )
Winner - Daniel Tai ( City Kickboxing ) Unanimous

8 Man Quarter Final 4 - 3x3 minutes
Dan Kidwell ( Ngakaunui Thai Boxing ) vs Nato Laauli ( ETK )
Winner - Nato Laauli ( ETK ) RD 1 TKO 2.57 seconds

Light Middleweight Super Fight - 3x2 minutes
King Allsopp ( Pars Gym, Auckland ) vs Greg Lemanu ( ETK )
Winner - King Allsopp ( Pars Gym, Auckland ) RD 3 TKO 0.38 seconds

8 Man Semi Final 1 - 3x3 minutes
Ata Fakalelu ( The Lion Pit, Wellington ) vs Carlos Ulberg ( City Kickboxing )
Winner - Carlos Ulberg ( City Kickboxing ) Unanimous

8 Man Semi Final 2 - 3x3 minutes
Daniel Tai ( City Kickboxing ) vs Nato Laauli ( ETK )
Winner - Nato Laauli ( ETK ) Unanimous

Super Middleweight Super Fight 3x3 mins
Billy Walker ( ETK North ) vs Alex Redhead ( City Lee Gar )
Winner - Alex Redhead ( City Lee Gar ) RD 2 TKO 1.05 seconds

8 Man Final - King in the Ring Heavyweight 8 Man Eliminator - 100KG
Carlos Ulberg ( City Kickboxing ) vs Nato Laauli ( ETK )
Winner - Carlos Ulberg ( City Kickboxing ) RD 2 KO- Punches

KING: CARLOS ULBERG

KING IN THE RING 100
TRANS TASMAN

31.10.15 | ASB Stadium, Auckland


Middleweight Super Fight:
Victor Mechkov (ETK HQ) vs Carlos Hicks (House of Pain) by MPD

8 Man Quarter Finals
Jamie Eades (ETK North) defeats Joel Masters (Ultimate Kickboxing) by TKO R2 1:33
Hamad Alloush (Team Ezza) defeats Nato Laauli (ETK HQ) by MPD
Dan Roberts (Bulldog Gym) defeats Wayne Hehea (Wild Stables) by UPD
Israel Adesanya (City Kickboxing) defeats Nase Foai (Giorgi's Gym) by TKO RD2 1:28

Trans-Tasman Cruiserweight Super Fight
Richard Simpson (Bulldog Gym) vs Pati Afoa (ETK HQ) DRAW

Trans-Tasman Flyweight Super Fight
Michelle Preston (ETK HQ) defeats Kristan Armstrong (Man Ho Academy of Martial Arts) by UPD

8 Man Semi Finals
Jamie Eades (ETK North) defeats Hamad Alloush (Team Ezza) by UPD
Israel Adesanya (City Kickboxing) defeats Dan Roberts (Bulldog Gym) by KO R1 0:45

Lightweight Super Fight
Joey Baylon (ETK HQ) defeats Dayne Williams (ETK North Shore) by UPD

Trans-Tasman Cruiserweight King in the Ring Thai Rules Super Fight
Slav Alexeichik (City Lee Gar) defeats Matt Saville (Corporate Box) UPD

8 Man Final
Israel Adesanya (City Kickboxing) defeats Jamie Eades (ETK North) by UPD

KING: ISRAEL 'STYLE BENDER' ADESANYA

KING IN THE RING 100II

09.11.13 | ASB Stadium, Auckland


Curtain Raisers
David Aung (City Kickboxing) def Joey Baylon (ETK) via UD
Gaella Nixon (Fighting Fit Academy) def Baybee Nansen (SMAC Gym) via UD 8 Man Reserve Fight
Benson Eves (City Kickboxing) def Wayne Hehea (Wild Stables) via KO RD1

8 Man Quarter Finals
Pane Haraki (Haraki Gym) def Tussi Asafo (Grizzly Thaiboxing) via SD
Antz Nansen (ETK) def Dan Stirling (He Toa Muay Thai) via UD
Tafa “Thumper” Misipati (ETK) def Faisal Zakaria (Diamond Flyer Muay Thai) UD
Nato Laauli (Alpha Muay Thai) def Josh Heta (ETK North Shore) via UD

8 Man Semi Finals
Antz Nansen (ETK) def Pane Haraki (Haraki Gym) via UD
Nato Laauli (Alpha Muay Thai) def Tafa Misipati (ETK) via UD

8 Man Final
Antz Nansen (ETK) def Nato Laauli (Alpha Muay Thai) via UD

Superfights
Nikolas Charalampous def Scott Taliauli via RD2 Ref Stoppage
Edwin Samy (ETK) def Mikaera Povey (Helensville Thai Boxing) via UD
Tony Angelov (City Lee Gar) def Andrew Bannam (Jackals Gym) via KO RD1
Pati Afoa (ETK) def Kyle Gallacher (Assassins Guild) via UD

KING: ANTZ NANSEN

KING IN THE RING 100I

28.05.11 | ASB Stadium, Auckland


Curtain Raiser
O'Neil Wiperi (SMAC) def Ricky Hita (ETK)

8 Man Quarter Finals
Henry Taani (South Auckland Lee Gar) def Sasha Kunts (City Lee Gar)
Josh Heta (ETK Northshore) def Papa Gabriel (Auckland)
Antz Nansen (ETK) def Junior Ioane (Highlanders Gym)
Nato Laauli (Alpha Muay Thai) def Tafa Misipati (ETK)

Muay Thai NZ Middleweight Title
James Gordon (ETK) def Rod McSwain (Strikeforce)

8 Man Semi Finals
Antz Nansen (ETK) def Henry Taani (South Auckland Lee Gar)
Josh Heta (ETK Northshore) def Nato Laauli (Alpha Muay Thai)

WKBF World Title Bout
Bronwyn Wylie (ETK) def Tegan Papasergi (Hangar 4, Melbourne)

WKBF World Title Defence
Roger Earp (ETK) def Joe Concha (Bulldog Gym, Sydney)

8 Man Final
Antz Nansen (ETK) def Josh Heta (ETK Northshore)


KING: ANTZ NANSEN